MADE IN CZECH REPUBLIC jede do Číny

Rozhovor s Evou Urbanovou, zakladatelkou a majitelkou populárních Českých bedýnek.

Když jsem se loni setkala u mě v salonu s Evou z Českých bedýnek poprvé, byla naše schůzka několikahodinová. I když Eva odešla, "mluvila mi ještě několik dalších hodin v hlavě". Tato 183 cm vysoká žena jemných rysů a s úsměvem holčičky, je natolik energická, že máte pocit, že právě někdo postrčil zeměkouli a roztočil ji o něco rychleji.

Už po této první schůzce jsme obě věděly, že se setkáme mnohokrát a propojíme různě naše podnikání, jen jsme zatím nevěděly jak.

Evi, ty jsi nedávno ze své živnosti udělala s.r.o. a máš prvního zaměstnance! Gratuluji a zároveň říkám „Drž se“, protože vím, jaká to je zodpovědnost, která ti po 5 letech podnikání na živnost přistála na ramenou. Jak se teda máš?

Ano, poslední dobou se v Českých bedýnkách děje hodně věcí. Skončila mi mateřská dovolená a bylo na čase z fyzické osoby posunout podnikání směrem k právnické osobě s.r.o. Po půl roce, kdy u nás již je z projektu z EU první kolegyně Renata přišla i druhá posila, Petra na marketing. Je toho hodně, co jsem posledního 4,5 roku dělala v jedné osobě úplně sama a nyní všemu společně dáváme řád a pořádek. Vylepšujeme i styl komunikace s našimi zákazníky a firmami. Jsme úžasně sehrané a moc nás společně baví České bedýnky posouvat o krůček dál.

Jak vnímáš vývoj svého podnikání? Čekala jsi, že se bude rozvíjet a poroste, když jsi začínala? Měla jsi nějaký business plán a vysněnou podobu svého podnikání?

Rozhodně ne, přesně před 5 lety na den doslova, jsem přemlouvala vozíčkáře z chráněné dílny zde v Pardubicích o první prototypy bedýnek. Nikdo mi nevěřil. Jen já sobě, motivovala mne vnitřní síla a víra. Žádný business plán jsem neměla, nejsem z podnikatelské rodiny, velmi mi v začátcích chyběl mentor/kouč. Nasekala jsem hodně chyb, ale každá mne ve výsledku posunula. Byly to velmi cenné i drahé lekce.

Co jsem od začátku věděla, že na trhu mezi dárkovými koši chybí opravdu promyšlený výrobek. Který není naplněný „ležáky" a výrobky z dovozu. Jsme jediný dárkový produkt v ČR, který osobně kontroluje a ladí kvalitu i ve výrobnách a upřednostňuje naše české chutné plodiny. Každá bedýnka je promyšlená a poskládaná s láskou a péčí do chuti obdarovaného. Vybereme i oblíbenou barvu na mašli i do barvy loga firmy. Vypálíme laserem hluboko logo, věnování i osobní motta či datumy.

V rozhovoru pro Forbes jsi psala o tom, jak ti sousedi vyplavili provozovnu a sklad a ty jsi o všechno přišla. Jak na to dnes vzpomínáš, co to pro tebe znamenalo?

Od kalamity to bude 20. září přesně dva roky. Byl to šok, který mne stál neskutečně energie, sil a financí se zvednout zpět na nohy. Vyplavily mne fekálie z 11 pater nade mnou a já o vše přišla. Podnikám jen ze svých úspor, bez investora, jen s podporou svého manžela. Vzpomínám, jak v době vyplavení byl plný sklad vyladěných lahůdek z celého roku, které nešlo nahradit. Tři dny likvidace celého vybavení designového obchůdku na skládku mne velmi bolela. Byl to nádherný obchod a vše bylo zničeno. Nábytek na míru, počítač i synka kočárek, prostě vše. Rok jsem se dávala do kupy i vnitřně, hledala jsem odpovědi na otázky proč zrovna mne v rozjezdu toto potkalo atd.

Dnes jsou Bedýnky opravdu známé a většina lidí si vybaví i tvůj úsměv. Kdy jsi se rozhodla dát své značce i svou tvář a osobní příběh? Jaké to pro tebe bylo?

Ze začátku jsem se podepisovala v příspěvcích „za bedýnkový tým Eva“. Ano, České bedýnky prochází několika rukama, na pile, pak nastupuje ruční práce truhláře, poté laser a teprve na náš stůl v obchůdku na letišti jdou k naplnění a výsledný styling. Do týmu bedýnkového počítám i senzační a poctivé naše výrobce, bez nich bych měla jen prázdnou bedýnku. Po kalamitě, kdy jsem přišla o všechny materiály, vizitky, letáky jsme fotily s fotografkou v Pardubicích v parku a já se postavila ke smrku a říkám, takto chci fotku „Za kontrolou, výběrem lahůdek a celým konceptem stojím já“, půjdu tedy s kůží na trh a ukážu se veřejnosti. Je to velmi autentický příběh, jsem podnikavá pardubická maminka dvou malých dětí. Velmi nám dříve i nyní pomáhá „šuškanda“ a i kalamita mezi lidmi v povědomí pomohla. Hodní lidé, když někoho potká kalamita, tak pomáhá sdílením i doporučením ve firmách, aby byly objednávky a nemuselo se zavřít.

S každou větší zakázkou se podíváš do nového prostředí, do nového odvětví. Co tě za poslední dobu nejvíc bavilo a potěšilo? A na co se nejvíc těšíš?

Těším se na každou bedýnku. Žádná není stejná. Pro firmy každý rok na Vánoce vymýšlíme další a další verze a nápadů mám stále hodně. Sami se nám hlásí výrobci, vozí vzorky do Pardubic na letiště. Zákazníci nám posílají tipy, kde a co jim chutnalo. To je pro nás obří pomoc.

Na České bedýnky děláte pro každou zakázku tématická loga, to se mi moc líbí. Jaké největší kuriozity máš v portfoliu? Sbíráš své bedýnky? Máš od každé speciální edice jednu?

Loga, věnování, nápisy v různých jazycích nás neskutečně baví. Pokaždé i náročnější kolekce jsou pro nás obří výzva a ty s týmem úplně milujeme. Bedýnky nám cestují po celém světě a reprezentují naší Českou republiku. Do zahraničních kolekcí vkládáme překlady složení bedýnek atd.

Produkty v tvých bedýnkách vybíráš tak, že mi připomínáš lovkyni pokladů. Často máš v nabídce delikatesy, které jsou v omezeném počtu, třeba jen 100 kusů. Pracuješ s produkty, u kterých je kvalitní surovina základ a nejde nahradit. A ty máš stále objemnější objednávky. Jak toto řešíš?

Je to trochu i adrenalin. :) Naštěstí máme naše věrné zákazníky, kteří toto vědí a objednávají si na Vánoce v předstihu. Každá sezóna je jiná. Někdy se urodí hodně meruněk, někdy švestek v konkrétním kraji, kde výrobce lahůdky tvoří. Kombinujeme chutě pro klienty, aby pokaždé měli jiné delikatesy a přeci poctivé a české. Snažíme se pozvednout naši hrdost, jak skvělé plodiny a šikovné výrobce zde máme. Zároveň jsme zakázková výroba a některé kolekce nejde uspěchat, proto i nemáme e-shop. Ale kdo chce nejvyšší kvalitu a promyšlený dárek z ČR, ten si nás vždy najde.

Určitě by mě bavilo si příběhy tvých dodavatelů přečíst. Nenapadlo tě nějak vše, co víš, zmapovat? Ty příběhy rodinných firem sepsat? Kdysi Hanka Zemanová vydala první Bio kuchařku a představila tam naše farmáře, tak nějak to myslím. My se jako národ konečně vracíme duchem domů a uvědomujeme si, jak dobré produkty tu můžeme najít.

Ano, plánů je spousta i toto zastavení a sepsání všech příběhu a neskutečných náhod a zázraků, které na cestách po naší krásné zemi potkávám. I webové stránky se budou nyní vylepšovat. Ale den má jen 24 hodin, jsme v týmu tři ženy, maminky s malými dětmi. Nechci si jednou vyčítat, že maminka stále seděla u PC, jezdila na cestách a na hřiště s námi neměla čas. Baví mne velmi vývoj bedýnek, pomaličku postupují krůček po krůčku. Vstupuji již do šesté vánoční sezóny. Tisíce bedýnek a balíčků udělalo radost a přineslo opravdovou a nezapomenutelnou chuť. Jednou napíši knihu, bude i o nezdarech, chybách, ale i kontrolách a zavírání některých výroben. Ne vždy je vše v podnikání veselé, ale to je život. To vše osobně vidím a jednou z toho bude kniha.

Jaký máš pocit z toho, že na místo made in China ty vezeš hrdě prezentovat to China naše produkty?

Nabídka od Hospodářské komory přišla v květnu. Blíží se oslavy pro České bedýnky - 2.září již budou mít 5 let. Ušla jsem s nimi cestu, která mne mnohé naučila. Myslím, že tato nabídka přišla ve správný čas. Věřím, že máme co nabídnout i v daleké Číně. Oni miluji kvalitní a tradiční výrobky. Váží si řemesla a zpracování do posledního detailu. To vše představuje Česká bedýnka. Můžeme a máme ji registrovanou i na kosmetiku, minerály, hračky i sklo. Může mít prostě nekonečně podob a také poté prázdná i bohaté využití ve firmách a v domácnostech. Je to ruční výrobek, který vyrobily zlaté české ručičky. Máme nejen Číně, ale celému světu v rámci tohoto veletrhu ukázat, že malá země v srdci Evropy je velmi šikovná. Já se neskutečně těším a věřím, že tato cesta nebude poslední, tou to teprve celé začíná.

Děkujeme, že jsi se rozhodla jet reprezentovat oblečená v Tradici! Proč?

To byla jasná volba. Nechtěla jsem běžný kostýmek z umělých vláken z některého obchodního zahraničního řetězce. To budou všichni takto oblečeni.

Já miluji pohodlí i na mých delších cestách a při mém denním tempu. Dlouho sleduji celou tvou tvorbu. Je ženská, elegantní a neskutečně pohodlná. Má styl a šmrnc a zároveň je prostě naše a specifická.

Když jsem viděla potisk Slovácko jako vzor, tak jsme si řekla, to je něco! A pak vím, že na výšku 183 cm je složitější najít vhodný model. Ale i s tím jsi si úžasně poradila. Zkouška dopadla na výbornou. Materiál je velmi jemný a lehký. Těším se i na modrý pásek, který výsledný efekt šatů pozvedne, ale i detail na botách. Miluji hravost a jsem šťastná, že i ty. Když jsem tě požádala o kousek modré látky na boty, které se ručně nyní vyrábí ve zlínské Baťově továrně, šla jsi do toho s námi! Nesmírně se těším, až mi přijedou boty s trikolora podrážkou a tvou modrou látkou z pásku a

celý model bude kompletní.

Jsem i šťastná za tvé modré prostírky do vitríny na veletrh pod bedýnky, aby vše bylo ucelené, do detailu promyšlené. ️

Velmi se těším na výslednou fotku z China-Northeast Asia Expo v Changchunu. Věřím, že náš společný smysl pro detail návštěvníci ocení a budeme dobře reprezentovat naši Českou republiku.

Velmi děkuji Tradici i tobě za podporu a skvělý model pro jednu Evu z Českých bedýnek a neskutečně se těším na další modely od tebe a propojení našich společných projektů.

https://www.ceskebedynky.cz ️

Nejlepší příspěvky
Hledání podle štítků