kolekce PODLUŽÍ
 
MODROTISK

Plátna s krásným vzorem, barvená pigmentem z rostliny indigo, mají svůj  příběh.  Každý vzor i rodina, která ho vyrábí i tato technika, původně z daleké východní Asie.   V Tradici pracujeme s modrotiskem, který přes 200 let vyrábí rodinná manufaktura v Olešnici. Jedna ze dvou dílen, které dnes už jako jediné v naší zemi touto technikou vzorují plátna a lny po generace.

 

Tato technika, která byla velmi nedávno zapsána na seznam nehmotného světového dědictví UNESCO, se u nás ujala od 18. století. 

Do Evropy byla technika barvení lněných a pak i bavlněných látek přinesena z Číny a Japonska. Vlastnoručně vypěstované

a po domácku tkané lny si lidé přinášeli do barvířských dílen, které byly ve většině i menších měst, a lidé v celé naší zemi si tak barvou a vzorem zkrášlovali látky na výrobu všeho potřebného. Modrotisk pronikl postupně do  lidových krojů a v některých folklorních regionech se uchoval jako charakteristický krojový prvek, hlavně jako materiál na sukně.


Vzor se tiskne negativně, tedy tak, že se rezervou (maskovací hmotou) natiskne na bílé plátno, to se následně obarví v modré lázni, rezerva se z látky odstraní rozpuštěním a zůstane bílý vzor na temně modrém podkladu. Tiskařské formy vyrábí takzvaní forštechři,

nebo také formíři a o to buď jako dřevořezbu (hrubší vzory), nebo zasazením měděných drátků  (jemné, detailní vzory), anebo kombinací obojího. Většina vzorů , se kterými pracuje olešnická dílna (nad 200 vzorů), jsou i 100 a více let staré. Samotné formy jsou překrásným dílem poctivého starého řemesla. Pro moderní dobu je oděv z modrotisku zvláštní v tom, že jeho údržba je stále stejně náročná, jako kdysi. Barva pouští, je tedy nutné samostatné praní v ruce a dobrá je i stabilizace v octovém roztoku. Plátna se vyrábí jen v šíři 80 cm, oproti v průměru běžným 150 centimetrům šířky metráže.  U nás najdete několik modelů v konfekčních velikostech v e-obchodě a nabídku různě vzorované metráže v salonu. Ušijeme vám na míru jak oblečení, tak doplňky pro domácnost.

 
INDIVIDUÁLNÍ NÁVRHY
logo Tradice